Ekonomi

Borsa İstanbul hafta kapanışında yönünü aşağı çevirdi.

Investing.com – BİST 100Güne negatif başladıktan sonra gün boyu satıcılarla hareket ederken endeks 5.200’ün altına geriledi.

BIST 100, negatif açılışın ardından ilk saatte yukarı yönlü sınırlı bir alım tepkisi gördü ve 5.300 sınırına kadar yükseldi. Ancak bu noktada satışlarla yönünü aşağı çeviren endeks, öğleden sonra yaşanan değerli siyasi gelişmeler ışığında aşağı yönlü ivmesini hızlandırdı. Yeter Partisi Genel Başkanı Meral Akşener’in 6 puanla masadan ayrıldığını açıkladığı saatlerde hızlandığı görülen borsada BİST 100 endeksi 5.054 puan seviyesine kadar geriledi.

Günün taban seviyelerinden tepki alımlarının ardından düşük oranlı bir toparlanma kaydeden endeks, son saatte günlük %1,2’lik düşüşle 5.200 puan seviyesinin üzerine çıkmaya çalışıyordu. Son duruma göre BIST 100 günü 5.210 puan seviyesinin altında kapatması durumunda haftayı 50 günlük hareketli ortalamasının altında kapatacak.

Sektörel bazda bakıldığında gerçekler kapanıyor maden ürünleriVe makinelerEndeksteki kısmi yükseliş dışında diğer segmentlerin negatif seyrini sürdürdüğü görülüyor. Spor Endeks, güne alıcılı başlamasının ardından son saatte yatay seyretti. Bugün en çok düşen dallar perakende satış, yiyecekVe toplu taşımadevam ettiği gibi Sanayi, bugün yaklaşık %0,65 düşüyor hizmet%2,5’a yakın ve finans%2’ye yakın değer kaybı ile ortalamanın üzerine geriledi.

BIST 100 endeksinde yer alan hisselerin ortasında DOHOL%7’lik düşüşle en çok düşen pay oldu ve ardından GESAN, ALGYO, KERVT, ENJSAVe ZORLAMAgelmek. TOASOve BRYAT bugün borsada %5’in üzerinde kârla pozitif ayrıştı. OYAKÇ, ECILCVe ISDMRgünü artı ile kapatmaya hazırlanan diğer hisselerin başında ise zirvede yer aldı.

Dış piyasalarda Asya endeksleri haftayı pozitif bir görünümle kapattı. Avrupa endeksleri de günün sonunda gerçek. FTSE 100 olumlu hareket eder. ABD borsaları da güne alıcılı başladı. Nasdakİlk dakikalarda %0,58, S&P 500%0,4 ve Dow Jones %0.25 yükseldi. Küresel piyasalardaki olumlu görünüme kıyasla bugün Borsa İstanbul’un yurt dışından olumsuz ayrıştığı görülüyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu