Haber

Bulgaristan’da eski Başbakan Borisov’un partisi önde gidiyor

Bulgaristan’da son iki yılda yapılan beşinci parlamento seçimlerinde oyların yüzde 96’sının sayılmasının ardından açıklanan resmi olmayan sonuçlara göre, Avrupa Kalkınması için Vatandaşlar (GERB) partisi – eski Başbakan başkanlığındaki Demokratik Güçler Birliği (SDS) koalisyonu Boyko Borisov 26,5 oyla birinci oldu. Onları yüzde 24,9 ile Değişime Devam (PP) – Demokratik Bulgaristan (DB) koalisyonu izliyor.

Mustafa Karadayı liderliğindeki Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Pazar günü yapılan seçimlerde oyların yüzde 12,96’sını alarak dördüncü büyük parti olarak çıktı.

Ukrayna Savaşı’nda Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Yeniden Doğuş Partisi (Vzrajdane) yüzde 14,4 oyla üçüncü sırada yer alırken, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) yüzde 9 oyla beşinci sırada yer alıyor. Şu an itibariyle ülkede altı siyasi parti %4 seçim barajını geçti.

Bulgaristan’da yapılan bu erken seçimlerle seçmenler son iki yılda beşinci kez sandık başına gitti. Bu seçimlerde net bir kazanan olmadığı için partilerin koalisyon için müzakerelere gitmek zorunda kalacağı tahmin ediliyor.

Seçim sonucunda istikrarlı bir hükümetin kurulmasının sağlanması, ülkede artan yolsuzluk ve enflasyonla mücadelede değerlidir.

dpa, rtr / AI, DCU

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

kigiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu