Haber

Depremde can kaybı 40 bin 642 oldu

Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler Maraş, Antep, Urfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Malatya’da büyük yıkıma neden oldu. Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli sarsıntıların ardından 4 bin 734 artçı sarsıntı meydana geldi. AFAD Lideri Yunus Sezer, depremle ilgili son bilgileri verdi. Sezer, ölü sayısının 40 bin 642’ye çıktığını söyledi.

‘EVOLASYON SÜRECİ DEVAM EDİYOR’

AFAD Başkanı Yunus Sezer şunları söyledi:

“164 bin vatandaşa nakdi yardım ödemesi yapacağız. Burada depremden etkilenenlere bir nebze de olsa destek olmak için. Süreç tamamen tarafımızca yürütülüyor. Vatandaşlarımız e-devletten yaklaşık 10 bin lira sorgulama yapabilecek.

Konutun kira yardımı açısından güçlendirilmesi. Evini kaybeden vatandaşlarımıza iki alternatif sunuyoruz; birincisi konteyner ve diğer konutlar, ikincisi ise kira ilavesidir. Başvurular e-devlet üzerinden devam etmektedir. 290 bin civarında başvuru var. Deprem bölgesine atanan 274.000 işçi var. Tahliye işlemleri devam ediyor. 430 binin üzerinde tahliye tarafımızca yapılmıştır. 313 bin 720 kişiyi kamuya ait misafirhane, otel ve diğer tesislerde ağırlıyoruz.

Hasar tespiti yapılıyor. Şu ana kadar %50’den fazla hasar tespit edildi. Burada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri çok kısa sürede tamamlayacak.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu