Haber

İstanbul ve İzmir İçin Ardışık Deprem Uyarıları: Bu İllerde Sakinleri Dikkat

Kahramanmaraş ve Hatay’da meydana gelen depremlerin ardından deprem uzmanlarından peş peşe uyarılar geldi. Birinci, ikinci ve üçüncü derece riskli iller belli oldu. İstanbul’un ilçelerinin risk analizi de yapıldı. Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Bülent Özmen, ‘İstanbul veya İzmir’in 6 Şubat öncesi deprem riski aynen devam ediyor. Örümcek ağı gibi canlı faylarla kaplıdır. Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de halen aktif faylar bulunmaktadır. “1000’e yakın titreme üretme potansiyeline sahip faylar var” dedi.

Kahramanmaraş ve Hatay depremlerinin ardından Türkiye’nin diğer bölgelerinde de sarsıntılar yaşanıyor. Karadeniz’den Ege’ye depremler devam ederken, uzmanlar canlı fay hatları konusunda uyardı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve etkileri Malatya, Sivas, Elazığ, Osmaniye, Gaziantep, Adıyaman, Hatay, Kilis, Adana, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da da hissedilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından uzmanlar, yaşanan büyük depremlerin diğer depremleri de tetiklediği görüşünde. puan. paylaştı.

Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Bülent Özmen, “6 Şubat öncesi İstanbul veya İzmir’de sallanma riski ne kadarsa aynı şekilde devam ediyor. MTA’nın canlı fay haritasında potansiyele sahip yaklaşık 550 canlı fay olduğunu biliyoruz. Örümcek ağı gibi canlı faylarla kaplı Ege de canlı faylarla kaplı”Türkiye’de, Akdeniz’de ve Karadeniz’de halen diri faylar var. Sarsıntı üretme potansiyeline sahip yaklaşık 1000 fay var” dedi.

Bir televizyon programına katılan Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Süleyman Pampal, “Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma neden olduğu Hatay’da, Hatay’ın kuzeyini ve iç kesimlerini ilgilendiren bir deprem oldu. Ölüdeniz fayı devam ediyor. güneyindedir.Ölüdeniz fayı devam etmektedir.’e kadar devam eden bir faydır.

“Maalesef Hatay önümüzdeki dönemde yıkıcı depremlere maruz kalacak. Bu açıdan gevşemek doğru değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu