Haber

Naci Görür’den deprem sorularına yanıt: Sesimizi duyuralım

Merkez üssü Maraş olan deprem felaketinin ardından kendisine sorulan soruları yer bilimcisi Prof. Dr. Naci Görür yanıtladı. Görür, “Bir yerde büyük bir deprem olduğunda, o bölgede ve hatta yeniden yeterli enerji birikmedikçe büyük deprem olmaz” dedi. Ayrıca Görür, depreme dayanıklı kentler inşa edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Görür’ün Twitter’daki açıklamaları şöyle: “Bazı soruları toplu olarak cevaplıyorum. Cevabım olabildiğince basit ve sizin anlayabileceğiniz şekilde olacak.

1 – Bir yerde büyük bir deprem olduğunda, o bölgede yeterli güç birikinceye kadar hatta tekrar büyük bir deprem olmaz.

2-Kuzey Anadolu Fay Zonu’nda büyük deprem beklediğimiz yerler kırıldıktan sonra bu kuşakta uzun süre büyük deprem olmaz. Bugünkü depremlerin yaşandığı Doğu Anadolu Fayı’nda elektrik büyük ölçüde boşaldı. Bazı bölgeler dışında bu bölgede büyük bir sarsıntı yok.

3- Bu fay zonlarında bir süre kırılmamış fay modülleri büyük depremlerde kırılır ve zonlar uzun süre sakin kalır.

4- Bu söylediklerim ülkemizin en kıymetli iki fay bölgesi için geçerlidir.

5- Fay tartışmalarını bırakalım, deprem nerede olacak, nasıl olacak vs tartışmalarını bırakalım. Deprem gerçeğini kabul edelim ve depreme dayanıklı şehirler talep edelim. Bunu tüm siyasetçilerden talep edelim ve yasal yollardan sesimizi duyuralım. Bu tek yoldur. Tekrar başsağlığı dileriz.” (HABER MERKEZİ)

seferihisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu