Haber

Pakistan dünyaya Afganistan’ın terörle mücadele kapasitesini artırma çağrısında bulundu

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, uluslararası toplumu Afganistan’ın terörle mücadele kapasitesini geliştirmesini desteklemeye çağırdı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Bakan Zardari, Almanya’da düzenlenen 59. Münih Güvenlik Konferansı’nda açıklamalarda bulundu.

Zerdari, uluslararası toplumu Afganistan’ın terörle mücadele çaba kapasitesini güçlendirmeye çağırdı.

Bu konunun ciddiye alınmaması durumunda Pakistan’daki son olaylarda olduğu gibi terör örgütlerinin Afganistan’dan terör hareketleri düzenleyebileceğini belirten Zerdari, mevcut geçici hükümetin ne kalıcı bir ordusu, ne terörle mücadele gücü, ne de terörle mücadele gücü olmadığını vurguladı. sınır gücü ve kapasitesi.

Uluslararası toplumun Afganistan’ın geçici hükümetini terör tehdidini ele alması ve buna karşı irade göstermesi için ikna etmesi gerektiğine işaret eden Zardari, “Terörizm sadece Afganistan’ın komşuları için değil, Batı için de tehdit oluşturuyor” dedi. açıklama yaptı.

Pakistan’ın geçmişte Afganistan’a yardım ettiğini ve etmeye devam edeceğini vurgulayan Zardari, uluslararası toplumun ellerini yıkayıp Afganistan’dan yüz çeviremeyeceğinin altını çizdi.

Zerdari, dünyanın Afganistan’daki insani üssünü sürdürmesi gerektiğine, bu ülkenin donmuş varlıklarını serbest bırakması, “Taliban geçici hükümeti”, toplum ve kadınlarla bağlantı kurması gerektiğine dikkat çekti.

Barışçıl bir Afganistan’ın bölgenin istikrarı açısından değerli olduğuna işaret eden Zardari, uluslararası toplumun bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu